Alumni Artists


1975
Charles Fisher (Deansboro, NY)
Richard Friedberg (New York, NY)
James Iritani (Utica, NY)
John von Bergen (Clinton, NY)

1976
Willard Boepple (New York, NY)
Jerry Dodd (Waterville, NY)
Charles Fisher (Deansboro, NY)
Richard Friedberg (New York, NY)
Del Geist (Sugarloaf Shores, FL)
Dan George (Poughkeepsie, NY)
James Iritani (Utica, NY)
James McDermid (Rome, NY)
Jan Pardee (Hamilton, NY)
John von Bergen (Clinton, NY)

1977
Willard Boepple (New York, NY)
Charles Fisher (Deansboro, NY)
Richard Friedberg (New York, NY)
Del Geist (Sugarloaf Shores, FL)
Dan George (Poughkeepsie, NY)
Brower Hatcher (Eagle Bridge, NY)
James Iritani (Utica, NY)
James McDermid (Rome, NY)
William Noland (New York, NY)
Jan Pardee (Deansboro, NY)
Tim Scott (London, UK)
John von Bergen (Clinton, NY)
Isaac Witkin (New York, NY)

1978
Willard Boepple (New York, NY)
Clark Crolius (Baltimore, MD)
Charles Fisher (Deansboro, NY)
Richard Friedberg (New York, NY)
Del Geist (Sugarloaf Shores, FL)
Dan George (Poughkeepsie, NY)
James Iritani (Utica, NY)
Stuart Luckman (St. Paul, MN)
John McCarty (Delaplane, VA)
Alan Paulson (Hamilton, NY)
William Tucker (New York, NY)
James Wolfe (Bennington, VT)

1979
Willard Boepple (New York, NY)
Frank Cittadino (New Hartford, NY)
Jacques David (Montreal, Canada)
Chris Duncan (New York, NY)
Tom Fish (East Stroudsbourg, PA)
Charles Fisher (Deansboro, NY)
Dan George (Poughkeepsie, NY)
Brower Hatcher (Eagle Bridge, NY)
James Iritani (Utica, NY)
John McCarty (Delaplane, VA)
James McDermid (Rome, NY)
Kevin Radu (New York, NY)
Robert Schefman (New York, NY)
Kenn Stepman (New York, NY)
David Stoltz (New York, NY)
Patrick Thibert (Lambeth, Canada)
Lee Tribe (New York, NY)

1980
Miriam Bloom (New York, NY)
Bruce Clayton (New York, NY)
Tom Fish (East Stroudsbourg, PA)
John Gibbons (London, UK)
Charles Ginnever (New York, NY)
Robin Kingston (New York, NY)
Jonathan Kirk (Utica, NY)
John McCarty (Delaplane, VA)
Ron Morosan (New York, NY)
Anthony Padovano (Putnam Valley, NY)
Marsha Pels (New York, NY)
Gabrielle Rossmer (Stockbridge, MA)
Frank Smullin (Durham, NC)
Kenn Stepman (New York, NY)
Julius Tobias (New York, NY)
David Stoltz (New York, NY)
Lee Tribe (New York, NY)
William Tucker (New York, NY)

1981
Mineo Aayamaguchi (Gunma, Japan)
Peter Bowyer (Toronto, Canada)
Frank Cittadino (New Hartford, NY)
Bruce Clayton (New York, NY)
Hannah Collins (London, UK)
Charles Fisher (Deansboro, NY)
Paul Fullerton (New York, NY)
Dan George (New York, NY)
Mark Gibian (New York, NY)
Dewitt Godfrey (Kalamazoo, MI)
Jonathan Kirk (Utica, NY)
Marc Mancini (Utica, NY)
Allen Mooney (Ithaca, NY)
Marsha Pels (New York, NY)
Kevin Radu (New York, NY)
Brian Scott (Toronto, Canada)
David Stoltz (New York, NY)
Patrick Thibert (Lambeth, Canada)
Lee Tribe (New York, NY)

1982
Peter Bowyer (Toronto, Canada)
Paul Canfield (Ithaca, NY)
Stephanie Franks (New York, NY)
Dan George (New York, NY)
Mark Gibian (New York, NY)
Richard Gottlieb (New Paltz, NY)
Eric Egas (Leeds, NY)
Charles Fisher (Deansboro, NY)
Jonathan Kirk (Utica, NY)
Marc Mancini (Utica, NY)
Allen Mooney (Ithaca, NY)
Carl Reed (Colorado Springs, CO)
Giorgio Sadotti (Syracuse, NY)
Ric Snead (Tampa, FL)
David Stoltz (New York, NY)
Lee Tribe (New York, NY)

1983
Peter Bowyer (Toronto, Canada)
Hannah Collins (London, UK)
Chris Duncan (New York, NY)
Debbie Fitzsimmons (Whitesboro, NY)
Ann Gillen (New York, NY)
Carol Kinne (New Berlin, NY)
Jonathan Kirk (Utica, NY)
Marc Mancini (Utica, NY)
Stephen Porter (Bellefonte, PA)
Christy Rupp (New York, NY)
Giorgio Sadotti (Syracuse, NY)
Tim Scott (London, UK)
David Stoltz (New York, NY)
Lee Tribe (New York, NY)

1984
Peter Bowyer (Toronto, Canada)
Judith Davies (New York, NY)
Charles Fisher (Deansboro, NY)
Christine Heller (Cooperstown, NY)
Dave King (London, UK)
Jonathan Kirk (Utica, NY)
John Knecht (Hamilton, NY)
Alan Lasak (New York, NY)
Marc Mancini (New York, NY)
Carl Reed (Colorado Springs, CO)
Christy Rupp (New York, NY)
David Stoltz (New York, NY)
Lee Tribe (New York, NY)

1985
Marc Abilgaard (Davies, CA)
Tom Ashcraft (Washington, DC)
The Chameleons – ((Utica, NY))
T. Grajek, K. Aoki, B. Huot, H. Stahler, J. Bruner, C. Saia Frank Cittadino Larry Czasonis (Clinton, NY)
David Gislason (Utica, NY)
Rebecca Howland (New York, NY)
Carol Kinne (New Berlin, NY)
Jonathan Kirk (Utica, NY)
Les LeVeque (New York, NY)
Marc Mancini (New York, NY)
Richard Rome (London, UK)
Vesna Poprzan (Zagreb, Yugoslavia)
David Stoltz (New York, NY)
Fumio Takasugi (Erie, PA)

1986
Mark Abilgaard (Davies, CA)
Marvin Brown (Berkeley, CA)
Matt Chinian (Diamond Point, NY)
David Gislason (Utica, NY)
Leandro Katz (New York, NY)
Brigid Kennedy (New York, NY)
Carol Kinne (New Berlin, NY)
Jonathan Kirk (Utica, NY)
Richard Layzell (London, UK)
Robert Lyon (Baton Rouge, LA)
Ann Messner (New York, NY)
Florence Neal (New York, NY)
Scott Pfaffman (New York, NY)
Vesna Poprzan (Zagreb, Yugoslavia)
Mary Scrupe (St. Paul MN)
Henry Stahler (New York, NY)

1987
Alan Berliner (New York, NY)
Pamela Blottner (Silver Spring, MD)
Marvin Brown (Berkeley, CA)
Tracy Brown (Providence, RI)
Ulises Carrion (Amsterdam, Netherlands)
Charlie Citron (Amsterdam, Netherlands)
Terry Lee Dill (New York, NY)
Daniel Dugas (Calgary, Canada)
Claudia Fitch (New York, NY)
Mark Garofalo (Northford, CT)
Katarina Isaksson (New York, NY)
Jonathan Kirk (Utica, NY)
Helen Lessick (Portland, OR)
Les LeVeque (New York, NY)
James McDermid (Rome, NY)
Michael McKeown (New York, NY)
Beverly Ress (Silver Spring, MD)
Adrian Schoorman (Amsterdam, Netherlands)
Lee Tribe (New York, NY)
Nick Ward (Takoma Park MD)
Jerilea Zempel (New York, NY)

1988
Myrel Chernick (New York, NY)
David Evison (London, UK)
Charles Fisher (Deansboro, NY)
Josh Garber (Toronto, Canada)
Dewitt Godfrey (New York, NY)
Jonathan Kirk (Utica, NY)
Peter Lundberg (Bomoseen VT)
Stefani Mar (New York, NY)
Sue Rees (Bennington, VT)
Robert Ryan (New York, NY)
Lee Tribe (New York, NY)
Jerilea Zempel (New York, NY)

1989
Ulrich Baus (Berlin, Germany)
Claudia Fitch (New York, NY)
Josh Garber (Toronto, Canada)
Ronald Gonzalez (Binghamton, NY)
Sarah Haviland (Buffalo, NY)
Joel Katz (New York, NY)
Jonathan Kirk (Utica, NY)
Paul Lincoln (New York, NY)
Lucia Minervini (New York, NY)
Moebius Performance (Boston, MA)
Peter Monnig (Cologne, Germany)
Kathleen O’Brian (New York, NY)
Ivy Parsons (Baltimore, MD)
Vesna Poprzan (Zagreb, Yugoslavia)
Peter Sebok (New York, NY)

1990
Catherine Bebout (Fairhaven, NY)
Joseph Chirchirillo (Newark NJ)
Charles Citron (Amsterdam, Netherlands)
Charles Dennis (New York, NY)
Beth Galston (Somerville, MA)
Louanne Getty (Syracuse, NY)
Sonia Guisado (Madrid, Spain)
Charlie Jeffries (Paris, France)
Jonathan Kirk (Utica, NY)
Alan Lasak (New York, NY)
Wang Po Shu (Rome, Italy)
Eve Sussman (New York, NY)

1991
Maggie Beal (Milwaukee, WI)
Peter Bowyer (Toronto, Canada)
Charlie Citron (Amsterdam, Netherlands)
Daniel Dugas (Calgary, Canada)
Louanne Getty (Clinton, NY)
Pamela Heller (New York, NY)
Jonathan Kirk (Utica, NY)
David Kramer (New York, NY)
Diane Landry (Quebec, Canada)
Nadine de Lawrence (New York, NY)
Tashi Leo Lightning (Keeau, HI)
Andrew Miller (London, UK)
Steven Pippin (London, UK)
Ben Sarao (Weehawken, NJ)
Gail Scott White (Hamilton, NY)

1992
Peter Bowyer (Toronto, Canada)
Charlie Citron (New York, NY)
Blane de St. Croix (St. Louis, MO)
Jeanne Flanagan (Albany, NY)
Patty Harris (New York, NY)
Charlie Jeffries (Paris, France)
Wendy Klemperer (New York, NY)
David Kramer (New York, NY)
Monika Kulicka (New York, NY)
Linda Lee (New York, NY)
Simon Lee (Bristol, UK)
Dariusz Lipski (New York, NY)
Paul Mauren (Albany, NY)
Palline Plum (Fishes Eddy, NY)
Mircea Popescu (Bucharest, Romania)
Cort Savage (Hamilton, NY)
Rosa Valado (New York, NY)

1993
Anna Best (London, UK)
Lee Boroson (Provincetown, MA)
Kate Chura (Brooklyn, NY)
Chris Duncan (Schenectady, NY)
Joan Giroux (Berlin, Germany/New York, NY)
Susan Griswold (Portland, ME)
Benjamin Jones (Albany, NY)
Robert Lyon (Baton Rouge, LA)
Rebecca Martin (New York, NY)
John Monti (Brooklyn, NY)
Marjetica Potrc (Bethesda, MD)
Marsha Trattner (New York, NY)
Rosa Valado (New York, NY)
Sheila Vollmer (London, UK)
Lynne Yamamoto (New York, NY)

1994
Roberley Bell (Buffalo, NY)
Scott Cahlander (Baltimore, MD)
Fabia Closson (Boston, MA)
Michael Grueninger (Syracuse, NY)
Imi Hwangbo (Waterville, ME)
Wendy Klemperer (New York, NY)
Richard Layzell (London, UK)
Les LeVeque (Hamilton, NY)
Wendy Lewis (Albany, NY)
Beth McReynolds (Snyder, NY)
Tory Mendoza (Utica, NY)
Itty Neuhaus (New York, NY)
Chuck Ott (Hamilton, NY)
Joanna Przybyla (Poznan, Poland)
John Pufki (Utica, NY)
Donna Leigh Schumacher (San Francisco, CA)

1995/1996
David Baskin (Brooklyn, NY)
Chris Dunbar (Brooklyn, NY)
Chris Duncan (Canajoharie, NY)
Alvaro Garcia (New York, NY)
Edward Giordano (New York, NY)
Dorothy Jiji (New York, NY)
Wendy Klemperer (Brooklyn, NY)
Les LeVeque (Hamilton, NY)
Joan Carlon (Cazenovia, NY)
Margie Neuhaus (Brooklyn, NY)
Jenny Polak (Brooklyn, NY)
Joanna Przybyla (Poznan, Poland)
Carl Scholz (Minneapolis, MN)
Carolyn Speranza (Pittsburgh, PA)
Elizabeth Stephens (Jersey City, NJ)
Satoru Takahashi (New York, NY)
Marsha Trattner (Brooklyn, NY)
Annie West (Brooklyn, NY)

1996/1997
Marcin Berdyszak (Poznan, Poland)
Emilie Benes Brzezinski (McClean, VA)
Elizabeth Cohen (Brooklyn, NY)
Brett Day (Pittsburgh, PA)
Milena Dopitova (Prague, Czech Republic)
Judith Fleishman (New York, NY)
Ed Giordano (New York, NY)
Alexis Jahiel (Chicago, IL)
Robert Kalka (Brooklyn, NY)
Stephen Ladin (New Paltz, NY)
Jeanette Louie (West Orange, NJ)
Patrick McEneany (San Francisco, CA)
Eric Nelson (Middlebury, VT)
Marek Ranis (Wroclaw, Poland)
Yasufumi Takahashi (Tokyo, Japan)
Michael Talley (Brooklyn, NY)
Kim Waale (Manlius, NY)
Susan Wink (Mt. Pleasant, MI)

1997/1998
Kenseth Armstead (New York, NY)
Sylvia Benitez (Brooklyn, NY)
Isidro Blasco (Queens, NY)
Ann Christenson (Pullman, WA)
Tomasz Domanski (Wroclaw, Poland)
Rachel Echenberg (Montreal, Canada)
Louanne Getty (Utica, NY)
Irina Koukhanova (South Bend, MI)
Shawne Major (Brooklyn, NY)
Joey Manson (Brooklyn, NY)
Tim Merrick (Ithaca, NY)
Camilla Metal (Somerville, MA)
Susan Meyer (Boulder, CO)
Juan & Jean Ormaza (Overland Park, KA)
Jennifer Pepper (Cazenovia, NY)
Renee Ridgway(Amsterdam, Netherlands)
Lizzie Zucker Saltz (Athens, OH)
Jennifer Sloan (New York, NY)
Andrea STanislav (Brooklyn, NY)
Nick Tobier (Cambridge, MA)
Jose Vanegas (Barccelona, Spain)
Vulto (Brooklyn, NY)
Nicholas Warner (Rock City Falls, NY)
Li Jin xian (Paris, France)
Al Zaruba (Baltimore, MD)

1998/1999
Ulrich Bauss (Berlin, Germany)
Daniel Buckingham (Clayville, NY)
Shaun Cassidy (St. Louis, MO)
Charlie Citron (Amsterdam, Netherlands)
Tomasz Domanski (Wroclaw, Poland)
Ipek Duben (Istanbul, Turkey)
Mika Ebata (Tokyo, Japan)
Susan Griswold (New York, NY)
Karl Jensen (Brooklyn, NY)
Irena Juzova (Prague, Czech Republic)
Rob Licht (Newfield, NY)
Vojtech Mica (Prague, Czech Republic)
Rebekah Modrak (Columbus, OH)
Betty Newman-Maguire (Dubblin, Ireland)
Ann Reichlin (Ithaca, NY)
Tony Stanzione (Brooklyn, NY)
Cestmir Suska (Prague, Czech Republic)
Nobuyuki Tachibana (Osaka, Japan)
Nick Tobier (Cambridge, MA)
Toni Vandegrift (Wilmington, DE)
Nicholas Warner (Rock City Falls, NY)
Barbara Westermann (New York, NY)

1999/2000
Lynda Abraham (Brooklyn, NY)
Marlene Alt (Minneapolis, MN)
Garth Amundson (Wooster, OH)
Barbara Andrus (New York, NY)
Matt Blackwell (Brooklyn, NY)
Robert Caldwell (Brooklyn, NY)
James Chinneck (Edinburgh, UK)
Redas Dirzys (Alytus, Lithuania)
Victoria Fuller (Chicago, IL)
Joseph Ingleby (Glasgow, UK)
Tim Jag (Berkeley, CA)
Andrei Roiter (New York, NY)
Alison Safford (Boston, MA)
Quido Sen (Zug, Switzerland)
Takashi Soga (Utica, NY)
Jane South (Albuquerque, NM)
Radhika Vaidyanathan (Chennai, India)
Vulto (Brooklyn, NY)
Rainer Maria Wehner (Berlin, Germany)
Marion Wilson (Syracuse, NY)

2000/2001
Claudia Aranovich (Buenes Aires, Argentina)
Isabel Barbuzza (Iowa City, IA)
Daniel Bruce (Providence, RI)
Shaun Cassidy (Rock Hill, SC)
Steven John Davies (London, UK)
Garth Freeman (Alfred, NY)
Camille Geraci (Rochester, NY)
Wendy Hanson (Seattle, WA)
Tomas Hlavina (Prague, Czech Republic)
James Knittle (Alfred, NY)
Lucas Monaco (Long Island City, NY)
Robert Ortbal (Oakland, CA)
Dennis Potami (Brooklyn, NY)
Thomas Roberts (Brooklyn, NY)
Tash Taskale (Syracuse, NY)
Bill Wheelock (Eden Mills, VT)
Susan Zoccola (Seattle, WA)

2001/2002
Michael Beitz (Brooklyn, NY)
Matthew Burke (Brooklyn, NY)
Saemi Cho (Lexington, MA)
Lars-Erik Fisk (Burlington, VT)
Peter Forbes (Syracuse, NY)
Erik Geschke (Baltimore, MD)
Adam Kalinowski (Poznan, Poland)
Heidi Kumao (Ann Arbor, MI)
Hiroharu Mori (New York, NY)
Masanori Nishimura (Hyogo-Ken, Japan)
Paolo Radi (Rome, Italy)
Tim Scofield (Baltimore, MD)
Becky Shaw (Liverpool, UK)
Pitiwat Somthai (Chonburi, Thailand)
Istvan Szilasi (New York, NY)

2002/2003
Marcus Alhers (Baltimore, MD)
Shoham Arad & Mark L.F. Nicholson (Fayetteville, NY & Jamaica Plain, MA)
Carlo Bernardini (Rome, Italy)
Timothy Blum (Bronx, NY)
Byungwang Cho (New York, NY)
Ben Diller (Davis, CA)
Jesse Good (Fairview, NY)
Ulrike Heydenreich (Brooklyn, NY)
Ianthe Jackson (Brooklyn, NY)
Kathryn Kenworth (Oakland, CA)
Kim Mayhorn (Brooklyn, NY)
Liza McConnell (Columbus, OH)
Mike McFalls (Knoxville, TN)
Kellie Murphy (Brooklyn, NY)
Yoko Ohaski (Brooklyn, NY)
Eddy Steinhauer (New York, NY)
Patricia Tinajero-Baker (Boulder, CO)
Rainer Maria Wehner (Berlin, Germany)

2003/2004
Andrea Cohen (Brooklyn, NY)
Patrick Cuffe (New Hartford, NY)
Jeff deCastro (Ithaca, NY)
Deborah Dohne (Syracuse, NY)
Maica Evers (Berlin, Germany)
Alexander Graham (Nova Scotia, Canada)
Brian Gustafson (Bloomington, IL)
Alison Hiltner (Minneapolis, MN)
Peter Joseph (Santa Fe, NM)
Minji Kim (Seoul, Korea)
Cristin Millet (State College, PA)
Caoimhghin O’Fraithile (Luimneach, Ireland)
David Pardoe (Brooklyn, NY)
Helen Quinn (Brooklyn, NY)
Michelle Rosenberg (Brooklyn, NY)
Hedi Schwoebel (Ludwigsburg, Germany)
Allison Wiese (Houston, TX)
Ben Woodeson (Glasgow, UK)

2004/2005
Ekkehard Altenburger (London, UK)
Georgina Batty (London, UK)
David Bowen (Minneapolis, MN)
Stefan Dornbusch (Berlin, Germany)
Bea Drysdale (Madison, WI)
Jane Edden (West Sussex, UK)
David McQueen (Brooklyn, NY)
Debbie Reichard (Hopewell, NJ)
Christopher Romer (Brooklyn, NY)
Kaoru Sakurai (Saitama-Ken, Japan)
Carrie Scanga (Cottekill, NY)
Aili Schmeltz (Portland, OR)
Amos Scully (Rochester, NY)
Sterz Imrie (Burnt Hills, NY)
Aimee Tarasek (Lowville, NY)
Alessandra Torres (Millersville, MD)
Amy Toscani (Minneapolis, MN)
Claudia Vieira (Brooklyn, NY)
Saya Woolfalk (Scarsdale, NY)

2005/2006
Diana Al-Hadid (Richmond, VA)
Elaine Allison & Patricia Bray (Edinburgh, UK)
Paula Toto Blake (Buenos Aires, Argentina)
Brian Caverly (Brooklyn, NY)
Abraham Ferraro (Albany, NY)
Jayne Lawrence (San Antonio, TX)
Lisa Lukas (Dusseldorf, Germany)
Monica Martinez (San Francisco, CA)
Megan Michalak (Johnson, VT)
Joel Murphy (Brooklyn, NY)
Ray Neufeld (Long Island City, NY)
Agata olek Oleksiak (Brooklyn, NY)
Renee Ridgway (Amsterdam, Netherlands)
Heather Rowe (New York, NY)
Carmen Ruiz-Davila (Cleveland, OH)
Rosa Valado (Brooklyn, NY)
Kim Carr Valdez (Rochester, NY)
Melissa Vertosick (Greensburgh, PA)
Aeneas Wilder (Edinburgh, UK)

2006/2007
Sungjin Choi (Brooklyn, NY)
Cesar Cornejo (London, UK)
Christa Erickson (Stony Brook, NY)
Carlos Ferguson (Grinnell, IA)
Rachel Frank (Brooklyn, NY)
Jessica Frelinghuysen (Princeton, NJ)
Wennie Huang (Brooklyn, NY)
Janelle Iglesias (Richmond,VA)
Meredith James (New York, NY)
Michele Kong (Baltimore, MD)
Beth Krebs (Brooklyn, NY)
Manabu Nakanishi (Osaka, Japan)
Jaimini Patel (London, UK)
Patrick Renner (Alfred, NY)
W. Scott Trimble (Seattle, WA)
Jina Valentine (Berwyn, PA)
Maria Velasco (Lawrence, KS)
Lucia Warck-Meister (New York, NY)
Katja Kublitz & Ronnie Yarisal (Berlin, Germany)

2007-08
Jae Hi Ahn (Brooklyn, NY)
Clement Bagot (Montreuil, France)
Sarah Bednarek (Brooklyn, NY)
Elissa Cox (Athens, OH)
Christina Day (Philadelphia, PA)
Heather Dewey-Hagborg (Ridgewood, NY)
Marisa Di Paola (Manahawkin, NJ)
Benjamin Entner (Brockport, NY)
Deborah Fisher (Brooklyn, NY)
Marat Gabdrakhmanov (Aktobe, Kazakhstan)
Rachel Hayes (Richmond, VA)
Takafumi Ide (Long Island, NY)
Dillan Marsh (Bristol, United Kingdom)
John Osorio-Buck (Cambridge, MA)
Josefina Posch (Miami Beach, FL)
Dorothy Schultz (Trumbull, CT)
Sumakshi Singh (Chicago, IL)
Nadine Saylor (Alfred, NY)
Kathy Stecko (Brooklyn, NY)
Jonathan Taylor (New Bedford, MA)

2008-09
Betsy Alwin (Brooklyn, NY)
Eve Bailey (Brooklyn, NY)
Megan Biddle (Croton-on-Hudson, NY)
Mike Calway-Fagen (Athens, GA)
Adam Davis (Pasedena, CA)
Christy Georg (Providence, MA)
Elise Glick (Brooklyn, NY)
Patrick Grenier (Hoboken, NJ)
Petra Groen (Brooklyn, NY)
Jinsu Han (Chicago, IL)
Ayumi Ishii (Central Falls, RI)
Sarah Kabot (Cleveland Heights, OH)
Lynn Koble (New York, NY)
Brian McCutcheon (Indianapolis, IN)
Rune Olsen (Brooklyn, NY)
Audrey Russell (Brooklyn, NY)
Nataliya Slinko (New York, NY)
Karl Unnasch (Chatfield, MN)
Leonie Weber (Karlsruhe, Germany)
Ishmael Weeks (Lima, Peru)

2009-10
Marin Abell (Newport News, VA)
Michael Berens (New York, NY)
Nicholas des Cognets (Richmond, VA)
Miriam Ewers (Richmond, VA)
Scott Hocking (Detriot, MI)
Hong Seon Jang (Sunnyside, NY)
Jimmy Keuhnle (St. Louis, MO)
Yeon Jin Kim (New York, NY)
Maria Michails (Bayside, NY)
Roxana Perez-Mendez (Philadelphia, PA)
Jason Peters (Brooklyn, NY)
Marc-Anthony Polizzi (Lee’s Summit, MO)
Natasha Rosling (Amsterdam, Netherlands)
Becky Sik (Glasgow, Scotland)
Adam Parker Smith (New York, NY)
Ari Tabei (Brooklyn, NY)
Joe Winter (Long Island City, NY)
Jeanine Woollard (London, United Kingdom)

2010-2011 
Alberto Borea (Lima, Peru)
Cassey Curran (Seattle, WA)
Priscila DeCarvalho (Long Island City, NY)
Joseph Esser (Lake Grove, NY)
Michael Ferris (Bronx, NY)
Asuka Goto (Brooklyn, NY)
Karrie Hovey (Mill Valley, CA)
Jongsun-Jay Lee (Brooklyn, NY)
Antoine Lefebrve (New York, NY)
Keisha Luce (Franconia, NH)
Matthew Mazzotta (Boston, MA)
Carmelo Midili (Brooklyn, NY)
Abigail Anne Newbold (Pleasant Ridge, MI)
Bundith Phunsombatlert (Bangkok, Thailand/Providence, RI)
Olivia Robinson (De Ruyter, NY)
Edina Seleskovic (Brooklyn, NY)
Jayoung Yoon (Birmingham, MI)

2011-2012
2×2 Collective
Ben Altman (Spencer, NY)
Christine Heller (Cooperstown, NY)
Maria Driscoll McMahon (Lockwood, NY)
Sandra Stephens (New Hartford, NY)
Mona Aghababaee (Esfahan, Iran)
Rachel de Joode (Amersfoort, Netherlands)
Mia Feuer (Washington, D.C.)
The Friendly Falcons
Jeffrey Kurosaki & Tara Pelletier (Brooklyn, NY)
Meghan Gordon (New York, NY)
Judith Hoffman (Brooklyn, NY)
Nova Jiang (Los Angeles, CA)
Michael Clyde Johnson (Brooklyn, NY)
Cornelia Konrads (Bad Munder, Germany)
Zaq Landsberg (Brooklyn, NY)
Juliana Cerqueira Leite (Brooklyn, NY)
Keith Lemley (Iowa City, IA)
Alexa Meade (Chevy Chase, MD)
Emily Puthoff (Kingston, NY)
Jessica Segall (Brooklyn, NY)
Deborah Simon (Brooklyn, NY)
Vered Sivan (New York, NY)

2013
Taylor Baldwin (Richmond, VA)
Kathy Bruce (New York, NY)
Brian Burnett (Hartford, VT)
Terrence Campagna (Detroit, MI)
Miha Cojhter (Linz, Austria)
Casey Curran (Seattle, WA)
Erica Ferrari (Sao Paulo, Brazil)
Nicholas Fraser (Brooklyn, NY)
Nathan Hatch (Sister Bay, WI)
Alice Hope (New York, NY)
Hyeon Jung Kim (Bloomfield Hills, MI)
Anna Kubelik (Berlin, Germany)
Robert Loring (Liverpool, NY)
Julie Ann Nagle (New York, NY)
Gary Sczerbaniewicz (Buffalo, NY)
Deborah Simon (Brooklyn, NY)
Mikolaj Szoska (Brooklyn, NY)

2014
Jarrod Beck (Brooklyn, NY)
Jackie Branson (Pawling, NY)
Lauren Chipeur (Montreal, Canada)
Vivian Chiu (Brooklyn, NY)
C. Grant Cox III (Newark, DE)
Alicia Eggert (Portland, ME)
Rosemarie Fiore (Bronx, NY)
Aya Imamura (Hamburg, Germany)
Jonas F. H. Jensen (Bergen, Norway)
Jia-Jen Lin (Elmhurst, NY)
Ted Lott (Indiana, PA)
Yu Sam Sung (Woodside, NY)
Anssi Taulu (Hameenlina, Finland)
Olivia Valentine (Brooklyn, NY)
Jessica Vogel (New Orleans, LA)

2015

Andreas Andersson (Gothenburg, Sweden)
Sara Dittrich (Baltimore, MD)
Noa Glazer (Brooklyn, NY)
Raura Oblitas Jordan (Lima, Peru)
Paul Kaptein (Nedlands, Australia)
Matt Kenyon (Ann Arbor, MI)
Jeawon Kim (Queens, NY & Gunsan, South Korea)
Ofra Lapid (New York, NY/ Tel Aviv, Israel)
Linda Molenaar (Amsterdam, Netherlands)
Anthony Sonnenburg (Seattle, WA)
Tamas Szvet (Csongard, Hungary)
Rotem Tamir (Gainesville, FL)
Ronald van der Meijs (Amsterdam, Netherlands)

2016
Christopher Adler and Allison Edmark (Los Angeles, CA)
Lewis Colburn (Philadelphia, PA)
Esperanza Cortes (New York, NY)
John Ford (Hamilton, Canada)
Amy Hauft (Austin, TX)
Jeremiah Hulsebos-Spofford (Chicago, IL)
Hristina Ivanoska & Yane Calovski (Skopje, Macedonia)
Judith Leinen (Berkeley, CA)
George Ian McMahon (Brooklyn, NY)
Jenna North (Utica, NY/Washington, DC)
Jack Pavlik (Minneapolis, MN)
Andrew Ranville (London, England)
Omri Zin (Tel-Aviv, Israel)

2017
Vanessa Albury, Brooklyn, NY
Balam Bartolome, Mexico City, Mexico
Koos Buist, Groningen, Netherlands
Leah Byrne & Sean Procyk, New York, NY & Dawson, Canada
Michelle Dickson, Baltimore, MD
James Leonard, Brooklyn, NY
Pablo Garcia Lopez, Ridgewood, NY
Shea Hembrey, Newport, AR
Matthew Mosher, Tempe, AZ
Steven Randall, Buffalo, NY
Gina Siepel, Greenfield, MA
Cein Watson, New York, NY
Rhonda Weppler, New York, NY
Holly Wilson, Westerville, OH

2018

Jessica Briceno Cisneros, Santiago, Chile
Ana Cvorovic, London, England
Rachelle Dang, Brooklyn, NY
Hilde Angel Danielsen, Bergen, Norway
Carolina Escobar, Phoenix, AZ
Nicolas Fleming, Toronto, Canada
Eloisa Gobbo, Padova, Italy
Tom Hall, Fayetteville, NY
Dana Harper, Columbus, OH
Thomas Knauer, Clinton, NY
John Melvin, Seattle, WA
Anna Mlasowsky, Seattle, WA
Andrew Redington, Berlin, WI
Alex Schechter, Philadelphia, PA
Yesuk Seo, Brooklyn, NY
Hanna Vogel, New Bedford, MA